| blablablaa a întrebat:

Cum fac sa invat mai repede... sa zicem ca maine dau test la biologie si invat. dar uit. Metode de invatat.adica sa imi intre in cap ce citesc nu stiu.

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citeşte de multe ori şi atenţie crescută la ce citeşti.
Pa, pa.

| shadovv a răspuns:

Sa inveti este o idee prost conceputa...
nu trebuie sa inveti, sa tii informatiile in cap 2-3 zile pentru test si apoi sa le uiti, ca nu inveti pentru test, inveti pentru viata.

Incearca sa gandesti lectia nu sa o invetiwinking

| MindFreak a răspuns:

Incearca sa iti schematizezi lectia, sa faci tabele. Citeste o data iar apoi incearca sa spui (cu voce tare) ce ai retinut. Unde nu iti amintesti, verifica in caiet. Cel mai bun randament al sistemului nervos in ceea ce priveste invatul este intre orele 9-11 si 17-21. Recomandat este sa inveti la birou, iar lumina sa iti vina din stanga. Bafta!

| anss23 a răspuns:

Citste cu voce tare si nu citi toata lectia deodata.Imparte-o pe capitole si citeste de multeori acel capitol. Dupa aceea incearca sa faci autodictare.

| Liviu a răspuns:

Eu tias zice sa copiezi lollaughing
Dar ca sa te ajut iti spun si eu ce cred
Invata mecanic adica totusi depinde ce lectie e
Adica inveti tot mecanic repeti lectia pana intra profu/profa in clasa
Dupa o scrii mecanic pe caiet si gata a luat nota baiatu (sau ramane varianta a 2 copiatul faci o copiuta pe maneca, sub fund, in caiet, in banca )
Sunt multe metode... xD

| ♥•ßyencuţa•♥ a răspuns:

In primul rand, tot ce inveti, trebuie sa inveti logic, nu fiecare cuvand din carte. Trebuie sa te concentrezi, sa citesti cu voce tare. Daca crezi ca nu reti un cuvand, citestel de multe ori. Nu trebuie sa citesti mecani, trebuie sa intelegi ce citesti. Pe parcurs ce inveti, incearca sa-ti pui intrebari de genu: de ce?, cum?, cand?, unde? Niciodata nu trebuie sa tocesti, pentru ca atunci uiti repede. Trebuie sa inveti ca pe o poveste si iti vei aminti usor. Daca te ajuta, noteaza-ti lucruri importante cum ar fi: ani, denumiri de orase, tari, plante, cladiri,... Eu sper ca te-am ajutat. Succes la invatat!

| Incubus a răspuns:

Fiecare persoana are un mod de a memora favorit, tu trebuie sa afli care este acel mod:memorezi mai bine daca auzi lectia sau daca citesti, vezi imagini, interactiv...asta numai tu poti afla in timp
aduti aminte cum iti place tie sa inveti sau cum ai memorat mai usor si bine diverse lucruri(ma refer la metoda, uni se axeaza pe vizual alti pe auz ati pe modul interactiv adica prin exerciti,(isi folosesc mai mult creieru))

| irina_3672 a răspuns:

Buna big hug
Trebuie sa iei totul logic si schematic. De exemplu, daca dai test din sistemul respirator al iepurelui cauti pe internet o plansa daca nu ai una buna in carte.

Ca sa-ti verifici la sfarsit cunostinele acumulate, poti sa rogi pe cineva sa te asculte. E destul de simplu, trebuie sa ai multa voiinta.
Daca nu, folosesti tehnica copierii :d, functioneaza de fiecare data:d.

Succes! happy

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

Dormi jumatate de ora sau o ora si pe urma apucate de invatat. eu asa fac (pentru tezahee hee )

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inregistreaza-te. Si seara, asculta lectia. Cu audio merge cel mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cu voce tare

| S8N a răspuns:

Eu nu recomand copiatul.Pe o fata de la noi din scoala a prins-o la TEZA si i-a dat nota 2.

| ilovemusic_8685 a răspuns:

Am auzit de o metoda.de a citi lectia de cateva ori inainte sa te culci, sau cum fac eu:citesc lectia odata in gand, odata in soapta, apoi cu voce tarebig grin, sper ca ti-am fost de ajutor

| rak751 a răspuns:

Incearca sa ai o foaie langa tine pe care sa scrii sau sa desenezi idei din ce citesti.Memoria in general e ajutata de imaginatie. Daca retii un desen sau o idee poti sa o dezvolti mai usor.

| Besst_Yuly_1998 a răspuns:

Scrie de mai multe ori si o sa inveti

| muravschialecsa a răspuns:

Închizi calculatorul și te apuci de învățat...happy

| Denis_Tatu_1996 a răspuns:

Scrie în spatiul acordat componentele biotopului si ale biocenozei

| Fluturas_2353 a răspuns:

Eu fac o melodiehappy!
Sper sa te fi ajutat!
Succes la test!