| Valentincy a întrebat:

Cum fac sa nu imi ramana cicatrice... daca m-am ars cu fieru de calcat?
Fundaa:X:X

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Arsura cu fierul de calcat este una superficiala atingand doar straturile superficiale ale epidermei. Nu va ramane o cicatrice persistenta in timp caci, straturile epidermice lezate se vor regenera ( regenerarea este asigurata de catre celule stratului bazal al epidermei --- acestea se divid continuu si maturizandu-se migreaza spre straturile exterioare ale epidermei ). Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat