| Mihai_Seby_1986 a întrebat:

Cum imi dau seama daca un nume predicativ este in cazul acuzativ?

2 răspunsuri:
| Traianosik a răspuns:

Daca dupa verb si inainte de un substantiv, pronume sau adverb exista prepozitia "pentru", atunci acel nume predicativ este in cazul acuzativ. De exemplu: Cadoul este pentru ea. "pentru ea" = pronume personal, caz acuzativ, functie sintactica de nume predicativ.

| Voicu_Iulia_1993 a răspuns:

Daca are prepozitie specifică acuzativului(de, la, din etc.) Si sta langa verbul copulativ