| XxXNumBerXxX a întrebat:

Buna imi puteti zice va rog toate intrebarile de la cazul acuzativ?+cazul nominativ (nume predicativ)

dau funda cat se poate de repede

6 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Nu exista manual de romana?

| KingOfShadow a răspuns:

Cazul nominativ : cine? care? (subiect )
Cazul acuzativ : complement direct : pe ce, ce?
Complement indirect : pentru cine pentru ce, C.C.L. - unde? CCM : cum? CCT - cand

| bogdancuB a răspuns:

Nu am intrebari crd eu nu le mai stiu bine dar stiu cv in cazul namonativ este asa
El este elev.
trebuie sa aiba mereu verb copulativ, iar la acuzativ trebuie sa aiba verb copulativ+ prepozitii simple sau compuse.
ex: pentru; de la; de etc
de exemplu
Florile sunt de la Alin.

| Priap a răspuns:

Cazul nominativ(subiect):cine? ce? n.p=ce se spune despre S? atribut apozitional=care? ce fel de? cazul acuzativ(c.d):pe cine? ce? c.i:despre cine? despre ce? la cine? la ce? cu cine? cu ce? pentru cine? pentru ce? etc. c.c.l:unde? de unde? pana unde? etc. c.c.t:cand? de cand? pana cand? etc. c.c.m: cum? in ce fel? in ce mod? in ce chip? etc. atributul:care? ce fel de?

| Priap a răspuns:

Nominativ:nume predicativ:ce se spune despre subiect?, FUNDA?big grin

| Emiiiii a răspuns:

Salut! Uite in Ac: care?, ce?, pe ce?, pe cine?, unde?, cand?, cum?, de unde?, de cand?, la ce?, la cine? In nominativ: Nume predicativ: Numele predicativ raspunde la intrebarea CE? El sta pe langa un verb copulativ si impreuna formeaza predicatul nominal al propozitiei. Exemplu : El este elev. Este= vb a fii cu valoare copulativa.
elev= nume predicativ