| CATALINAal a întrebat:

Cum o sa fie in clasa VIII -a? Imi puteti spune ce o sa facem la toate materiile?

Răspuns Câştigător
| SucDeGuava a răspuns:

Draga Catalina,
Eu am terminat anul trecut clasa a 8-a si iti pot oferi, daca doresti, toate informatiile de care ai nevoie referitoare la acest an scolar. Majoritatea lucrurilor pe care le-ai invatat intr-a 7-a o sa se reia si intr-a 8-a, dar le vei aprofunda si se mai adauga cateva chestii din care, la romana si la mate, o sa dai examen. Atata timp cat ai invatat bine intr-a 7-a (care, dupa parerea mea, a fost cea mai importanta clasa), a 8-a e floare la ureche. Ceva nou la mate ar fi functiile (nu sunt grele, dar invata-le bine, pentru ca o sa le studiezi la liceu) si geometria in spatiu. In legatura cu geometria in spatiu, o sa trebuiasca sa inveti teoreme si formule care te vor ajuta la aflarea unghiurilor dintre plane, dintre drepte si plane etc, dar partea buna e ca geometria plana e in continuare arma ta de baza (o sa vezi de ce). La romana o sa invatati textul argumentativ (foarte dragut, o sa vrei sa-ti pice la examen laughing ), iar la gramatica, nou faceti analiza propozitiilor. In plus, vei studia mai in amanunt ideile si semnfificatiile poeziilor si textelor epice. Cam atat imi amintesc acum. Concentreaza-te mai mult pe romana si mate (de-aia ti-am zis doar despre ele)! Daca mai ai nevoie sa stii ceva, anunta-ma! Te ajut cu placere :*

4 răspunsuri:
| TheDarkQeen13 a răspuns:

Si eu incep a8-a in toamna si vom face :
Romana
Engleza
Franceza
Mate
Fizica
Chimie
Biologie
Geografie
Istorie
Muzica
Desen
Latina
Civica
Optional (la mine engleza)
Religie
Tehnologie
Sport
Cam atat... Cum ce o sa faceti? faceti tot ce ati facut si pana acuma, repetati toti anii pentru ca vine examenul. funda?

| LolaGirl a răspuns:

Sa vezi la latinalaughing)

| pitbulita a răspuns:

Mmmm la mine una au trecut foarte multi ani de atunci dar inca imi amintesc ca la toate materiile o sa reevaluati materile de anii trecuti deoarece o sa va pregateasca de capacitate, putin greut, multe teme dar trece destul de repede, dupa capacitate incepe greul trus me

| Tornea_Daniel_1994 a răspuns:

La fel... serios cele mai mari schimbari in clasele 1, 5, 10, 12, intre ele este la fel ((