| GeorgeLG a întrebat:

Cum pot afla inaltimea intr-un triunghi isoscel?

8 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

In triunghiul ABC dreptunghic, cu m(A)=90°, daca duci inaltimea AD (h) sunt valabile relatiile:

AD=(cateta1xcateta2)/ipotenuza=ABxAC/BC

Si teorema inaltimii:
AD=radical din (BCxBD) (enunt: inaltimea intr-un triunghi dreptunghic este egala cu media geometrica a proiectiilor catetelor pe ipotenuza)

Sper ca te-am ajutat!winking

| Guţan_Nicolae_1996 a răspuns (pentru betsy):

Eşti levîi? Te-o întrebat în triunghi isoscel!

| betsy a răspuns (pentru Guţan_Nicolae_1996):

Bani, femei, dusmani si... triunghiuri isoscele.

| alysa2 a răspuns (pentru betsy):

Iti multumesc pentru informatie. Mi-a ajutat foarte mult.

| alysa2 a răspuns (pentru betsy):

Tot despre un triunghi dreptunghic este vorba.
Probabil ca pentru unii este usor, pentru mine...
Am aplicat relatiile de mai sus dar nu am ajuns la valorile care trebuie.
Adica:
cerinte - m(A)=90grade; - BA=15cm; AC=20; BC= 25
AD -?; BD-?; DC -?;
AD mi-a dat 300 in loc de 12;
BD- 12 in loc de 9;
DC- 13 in loc de 16.
Unde gresesc?
-

| guzanu92 a răspuns:

O masori cu riga. thinking Daca imi explici si niste cazuri o sa-ti dau si niste formule. ^^

| mriuls a răspuns:

Depinde cum e problema,ea are aceeasi lungime cu bisectoarea, mediatoarea si mediana, deci daca afli una dintre ele ai aflat instant si inaltimea happy

| TotLora a răspuns:

Deschizi caietul de notite si cartea de matematica, citesti teoria, inveti formulele, faci de cate ori este nevoie exemplele de acolo si cu siguranta ai sa reusesti sa-ti rezolvi singur tema.