| Neagu_Claudia_1998 a întrebat:

Cum se calculeaza inaltimea intr-un triunghi isoscel?

8 răspunsuri:
| BeibbG a răspuns:

Depinde cum e problema, ea are aceeasi lungime cu bisectoarea, mediatoarea si mediana, deci daca afli una dintre ele ai aflat instant si inaltimea. happy

| Azµre a răspuns:

Prin teorema lui pitagora, se trasează înlțimea și se calculează latura AH
AH^2 = AB^2-BH^2

| SimonaQs a răspuns:

In triunghiul ABC AM inaltimea si afli AM din triunghiul ABM cu Teorema lui Pitagora...Depinde daca ai invatat aceasta teorema.laughing)

| Cosmin1234123412 a răspuns (pentru SimonaQs):

Depinde dacă știm BC pentru ca daca nu îl știm degeaba folosim teorema lui Pitagora că nu îl stim nici pe BM și nu putem sa folosim AM²=AB²-BM².

| Popa_Vlad_1979 a răspuns (pentru Cosmin1234123412):

Exact

| aura36 a răspuns:

Http://math-pdr.com/ aici sunt lectii de matemetica online(in conformitate cu programa scolara...)
sper c te-am ajutat

| Theodor_Parfene_1988 a răspuns:

Teorema lui pitagora se aplica numai in triunghiul dreptunghic happy

| Alesia_Petra_1976 a răspuns (pentru Theodor_Parfene_1988):

Da, dar daca lucrezi pe jumatatea triungiului ABC respectiv ABD (D=mijlocul bazei) el este dreptunghic
Ps:scuze pentru cativa ani intarziere?