| susu_maria a întrebat:

Cum pot invata formulele la matematica fie algebra, fie geometrie? Cum fac sa le retin?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Exercitiu, lucreaza cu ele si nu mai este nevoie sa le retii, vor intra "in reflex".

| aneliram a răspuns:

Aplicale in rezolvarea exercitiilor(pana la urma la asta ajută formulele)

| LaElly11 a răspuns:

Fă cât mai multe exerciții care implică folosirea formulelor respective. La mine a funcționat și asocierea unor elemente ale formulei cu anumite cuvinte sau scrierea formulei de multe ori până o rețin. Poți caută și asemănări între formule dacă sunt și astfel le vei reține mai ușor