| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot invata la un obiect? De exemplu am de invatat la istorie, si nu pot invata! nu ma pot conentra, abia am invatat o particica si nici nu o stiu bine! Ce ar trebui sa fac? daca imi inregistrez lectia si adorm cu ea in casti, a doua zi o voi sti bine?laughing
HELP! in seara asta trebuie sa invat, maine n-am timp!

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Spune-ti singura ca pana nu inveti bine lectia, nu ai dreptul sa mananci, nici sa te culci, nici sa iesi afara si nici sa folosesti telefonul sau calculatorul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uf, Nixy, dar istoria e foarte simplă şi frumoasă...
Dacă ţie îţi e mintea la TPU când înveţi, normal că nu poţi reţine.
Încearcă să înveţi logic, nu ca pe poezie laughing
Eu la istorie reţin aproape tot din clasă, hihi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hihi... ce sa zic!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

...eu ţi-am zis doar ce să faci.
Dacă vrei 10.
Hihi, baftă la memorat, Nixyyy.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mesi...si de ce inca imi mai zici Nixy?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru că Bepi (mate, yay) sau Bety. idk.
Nixy
TROXYYY

| UnBaiat439 a răspuns:

Mananca 2 bucati de ciocolata neagra, bea ceai verde( nu foarte mult, are efect laxativ), si citeste mai mult orice tip de lectura. Auzi... inca un sfat -> invata lectia, inainte sa te culci repeto, si repeto si dimineata happy. Succes la scoala!

| Uzi17 a răspuns:

Ia memoplus!

| Alexxxxxx34 a răspuns:

Mananca ciocolata, bea ceai verde si/sau citeste de mai multe ori ce ai de invatat inainte sa te culci. La mine functioneaza 100%!

| Danieladana964 a răspuns:

Trebuie sa intelegi materia(nu obiectul ca nu e vaza) la care lucrezi. de ex, cum zici tu, la istorie. intelegi ceva? fixezi anii si "povestesti" restul. trebuie sa tii minte : anii, locatia, numele domnitorului, locatia bataliei. atat. restul vine de la sine. pentru ajutor, poti apela la parinti/bunici care au habar. citeste cu ei si dezvolta. discuta pe tema respectiva pana o intelegi.