| LifeLines a întrebat:

Cum pot sa aflu formula bruta a unei substante daca cunosc numai rapoartele de masa? Daca ai de ex X:Y:Z = 1:2:3 cum trebuie sa faci ca formula sa fie X3Y6Z?

Răspuns Câştigător
| alicepika a răspuns:

Eu am facut-o. ignora ultimele mesaje. uite mai intai imparti la masele lor.C:18/12=1,5 H:3/1=3 O:8/16=0,5.cel mai mic din rezultate este 0, 5 si impartim prin el.C:1, 5/0, 5=3 H:3/0,5=6 O:0, 5/0, 5=1.si a dat ca formula bruta C3H6O

4 răspunsuri:
| alicepika a răspuns:

Cunosti masa molara?

| LifeLines explică (pentru alicepika):

Nu. Imi spunea doar atat: C:H:O = 18:3:8

| alicepika a răspuns:

Ce e alcool? daca da incearca sa ii scoti o formula generala, aduni rapoartele de masa si faci o regula de trei simpla

| alicepika a răspuns:

Spune-mi problema intreaga