| Maxx23 a întrebat:

Cum pot să învăț limba maghiară? Eu stau la țară care e și graniță Ungaria. Vreau sa o învăț ca să pot comunica cu unguri!

14 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Așa fiule, amestecă sângele, asta e soluția, să nu mai fie ură între români și maghiari.
Ar trebui să ai persoane care vorbesc ungurește prin sat, petrece timp cu ei.
Ia un dicționar, învață cuvinte.
Ai oportunitatea pe care mulți și-o doresc când învață o limbă: să locuiești printre oameni care chiar știu limba aia și te pot învăța.

| RAY a răspuns:

O limba se invata astfel

input =vocabular
invata cuvinte noi, verbe conjugarea lor

https://www.101languages.net/hungarian/most-common-hungarian-words/
https://www.hungarianpod101.com/......mon-verbs/

output=sa ne folosim de ceea ce am invatat

sa asculti in maghiara dar la nivelul tau =desene animate
sa faci propoziti simple cu cuvintele invatate, verbe
sa vorbesti cu nativi
sa citesti din nou la nivelul tau

| RAY a răspuns:

Acum 37 minute | sierra1 a răspuns:
Hai fii mai practic - ești la graniță, ai o grămadă de colegi/vecini/amici unguri, vb cu ei (in limba lor )

omule nu poti vorbi in lipsa unui vocabular

| sierra1 a răspuns:

Hai fii mai practic - ești la graniță, ai o grămadă de colegi/vecini/amici unguri, vb cu ei (in limba lor )

| Maxx23 explică (pentru sierra1):

Cum? Am vecini unguri de aici dar nu știu dacă e de folos să învăț cu ei

| RAY a răspuns (pentru Maxx23):

Cum sa stii in lipsa unui vocabular?

| darrio2007 a răspuns (pentru Maxx23):

De ce nu ar fi de folos sa vorbesti cu vecinii? Eu am lucrat in Budapesta cu o firma din Aiud, timp de 3 luni si deja invatasem vreo 30 de cuvinte uzuale pentru a comunica cu altcineva, de la un electrician de origine ungur din Aiud. Daca nu ai „tragere" pentru limbile straine, va fi cam greu pentru tine.

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

"Am vecini unguri de aici dar nu știu dacă e de folos să învăț cu ei"

- atunci mai bine recunoaște că ți-e lene sau nu se prinde de tine sau nu pricepi nimic

| Maxx23 explică (pentru sierra1):

Ba da, dar e vorba dacă ei nu au timp să îmi explice. Au și ei viata lor. Știu maghiara dar nu tot.

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

Ce să-ți explice?

- cum intrebi unde e cutare stradă
- cât costă produsul.
- unde e hotelul.

și alte chestii practice pe care le ignori. Ce vrei tu gramatică? Ne lașiiii?

Răspuns utilizator avertizat
| ACTH a răspuns:

Bozgore, dispari de aici.