| iuliana13HA a întrebat:

Cum pot sa ma transfer dintr-un liceu in altul? Cum e procedura? Pot din semestrul 2?

8 răspunsuri:
| Justmeandmysmile a răspuns:

Poti din semestrul 2. Pentru a se realiza un transfer este nevoie de acordul ambelor scoli (cea de la care se pleaca si cea la care se doreste transferul), apoi, daca profilul/specializarea nu corespunde, trebuie dat/e unul/mai multe examenene de diferenta. Daca toate acestea au fost indeplinite, se primeste foaia matricola de la liceul de unde se pleaca, foaie care trebuie ulterior depusa la secretariatul liceului unde s-a realizat trasferul. Media anuala sau semestriala (daca transferul se realizeaza dupa un semestru) trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului elev din clasa la care se solicita transferul.

| Denisa_Safta_2000 a răspuns (pentru Justmeandmysmile):

Si daca exista la clasa respectivă unde vrei sa te muti un corginet? Se ia in considerare?

| emima a răspuns:

Da de la inceputul sem 2 te duci acolo unde vrei sa te transferi iti da de completat o cerere si pe urma te cheama peste o zi sau 2 sa vezi daca te-a aprobat daca te-a aprobat te trimite la liceul tau actual sa ceri foaia matricola si celelalte actewinking

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Da poti si pe semestrul al 2-lea dar tot la acelasi profil.sau daca e o directoare buna la liceu la care vrei sa te transferi poate sa te bage si la profilul dorit de tine.tu daca vrei sa te transferi prima chestie pe care o faci e sa te duci la liceul respectiv la care vrei transferul si sa vezi daca este loc pentru tine. daca ai media buna este bine te ajuta foarte mult.dar depinde si in ce clasa esti. daca esti a 9a e mai greu cu transferul.nu prea o sa vrea.eu m-am transferat cand eram a 9a dar eram ruda cu directoarea.si a mers totul brici.dar nu conteaza, daca e o directoare de treaba te transfera.

| yloveyou1 a răspuns:

Daca acum treci in clasa a 9-a atunci da te poti muta de pe sem al 2 -lea. Trebuie sa iei unul din parinti cu tine si trebuie sa te gandesti care este cauza de te muti(spune si u ca liceul ala e mai aproape de tine)

| skmatoor a răspuns:

1.Iti trebuie acordul ambelor licee, adica sa fie de acord amandoua pentru transferul tau
2.Trebuie sa stai cel putin un semestru cum ai zis si tu
3.Trebuie sa mai fie locuri in acel liceu la care vrei sa te transferi
4.Media ta de pe primul semestru trebuie sa fie CEL PUTIN EGALA cu media ultimului intrat la acel liceu la care vrei sa te transferi

| Raissa_5943 a răspuns:

Da in semestrul 2 poti, doar daca ai ceva pile la liceul respectiv atunci zile parintileor sa vb cu directorul si se poate rezolva dupa o luna de sclwinking. Funda?

| Somesan_Marian_1998 a răspuns:

Eu vreau sa ma transfer din semestrul 2 la alta scoala(clasa 11 1), si parintii mei au mers sa vorbeasca cu directoarea scolii unde vreau sa ajung iar ea spunea ca nu poate deoarece elevii de a 11 a nu se pot transfera din semestrul 2 doar de la inceputul primului, cum este posibil asa ceva?