| sayWhaaat a întrebat:

Cum poti urma o cariera de voice over la filme animate? Ce facultate trebuie sa faci?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, sa contacteze cateva studiouri de sincronizare.
Nu strica, daca isi face si niste inregistrari vocale de calitate, in special de vorbire (discutii libere, citire cu voce tare etc.).
Daca vocea si modul ei de interpretare vor atrage atentia, atunci va fi chemata la interviu, proba de lucru, etc.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai nevoie de diploma de facultate pentru a vorbi. tongue
Cei care sincronizeaza vocile personajelor din filme sunt alesi in functie de caracterul vocei, respectiv de talentul lor de a interpreta in sincron (cu miscarea buzelor, etc.).
Evident, cei care termina o facultate de actorie pot avea avantaj interpretativ, dar nu de diploma.

| sayWhaaat explică (pentru Bula):

E vorba de iubita mea, si nu vrea doar sa vorbeasca, ea termina anul acesta un liceu de arte si are si multe ore de canto in spate, e buna la cantat si o atrage mult chestia asta de "voice over", insa nu stie exact ce pasi trebuie sa faca sa urmeze o asemenea profesie happy

| LuluOneMillion a răspuns (pentru sayWhaaat):

Sa mearga la un studio ce face asta sa vorbeasca, sa incerce si un mail, va da niste probe si cine stie, daca e asa buna cum spui tu, sigur o vor chema cand au nevoie.

| Bula a răspuns (pentru sayWhaaat):

Pai, sa contacteze cateva studiouri de sincronizare.
Nu strica, daca isi face si niste inregistrari vocale de calitate, in special de vorbire (discutii libere, citire cu voce tare etc.).
Daca vocea si modul ei de interpretare vor atrage atentia, atunci va fi chemata la interviu, proba de lucru, etc.

| Adry05 a răspuns:

Studenții de la teatru sunt recrutați

| SG1995 a răspuns:

Actorie.

| Dalmore a răspuns:

Îți trebuie pile, nu facultate.

| DarthNiger a răspuns:

Probabil iti trebuiesc studii in actorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ținând cont că există și copii care fac vocile personajelor, nu cred că îți trebuie o facultate anume. Trebuie doar să ai vocea potrivită pentru personajul din desen, gen cum o are Andra Gogan.

| Joker400400 a răspuns:

Nu ai nevoie de o facultate. Daca chiar crezi ca ai o voce specială poti sa dai o probă la un studio de dublaj. Daca totusi nu reușești din prima poti reveni atunci când te vei simti mai bine pregătit. Exista cursuri de voice over ( daca vrei sa te perfectionezi, nu stiu).