| Andreea_1443 a întrebat:

Cum putem invata mai usor? mie mi s-a spus ca invat mecanic, si sincera sa fiu nu imi place sa invat asa deoarece stiu foarte bine lectia respectiva in ziua aceea si poate ink vreo 2-3 zile, dupa care am uitat tot ce am invatat.Citesc o propozitie pana o invat, dupa care trec la urmatoarea prop si tot asa.Cum as putea sa-mi schimb stilul de a invata? .mersi:*

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Citeste toata lectia mai intai, incearca sa intelegi ceea ce inveti, mai citeste odata, daca n-ai inteles...INVATA LOGIC!
elemina detaliile, repeta ceea ce-ai selectat...fii atanta la titlul lectiei...acolo este cheia! ...fii atenta sa nu te disturbe nimic in jur...sa fii odihnita...nu pricepi un termen? fuga la google!
Incearca sa faci legaturi intre notiunele vechi si cele recent invatate, astfel vei memora mai mult timp acea informatie.
Invatand logic, vei putea deduce usor notiunile unele din altele, in cazul cand ai uitat ceva.Astfel iti vei dezvolta gandirea si modul de exprimare! SUCCES!

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu nu trebuie sa inveti pe dea rostul doar lucrurile principale si apoi formulezi raspunsurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incerci dupa ce repeti sa iti inchizi cartea sau caietul si sa incerci sa reti esentialul...big grin

| razvix a răspuns:

In timp ce citesti incearca sa intelegi si sensul cuvintelor asa iti va fi muult mai usor

| ady13boss a răspuns:

Da am un raspuns dar nu pentru andreea. pentru toata lumea loativa dupa profii nu prea sunt alte cai va spun eu si am 13 ani

| AL02ex09an01dra a răspuns:

Eu intreb cum putem invata o poezie care nu rimeaza? Pantru ca eu una invat poeziile intr-o secunda si poezia aceasat e grea!

| fd a răspuns:

Pai... citeste de 50x textul sau poezia sau prop. si ai invatat tot imediat

| fd a răspuns:

Citeste tot de 50X si inveti sau poti avea AMBITIE!happy apropo renunta la scoala (o sugestie) O_o