Întrebare recomandată | sonfo a întrebat:

Cum sa invat eficient?

Răspuns Câştigător
| Alexstrasza a răspuns:

In primul rand, sa nu tocesti ( A-și însuși mecanic lecțiile, învățându-le pe dinafară; conform DEX), invata logic, fara sa trebuiasca sa ti se spuna un cuvant ca sa poti sa-ti continui fraza sau daca esti distras/intrerupt fara sa poti sa iti continui ideea.
In al doilea rand, un lucru util ar fi sa afli cand poti sa inveti? Cand dai cel mai bine randament : dimineata, dupa-masa, seara, in situatii de criza, etc.
Si in al treilea rand, sa iti placa ce inveti, pentru ca acum, ca sa fim cat se poate de seriosi, cand nu iti place un lucru il faci de nevoie/rusine/respect, dar rezultatul nu e acelasi ca si cand iti place happy

Spor!

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ai putea incerca sa iei si niste suplimente naturale pentru memorie si concentrare gen MemoPlus, lecitina sau Gingko Prim max.Eu am incercat si ma ajuta cat de cat.

| William a răspuns:

Stand pe TPU.

| OnuOnulică a răspuns:

Scrii lectia pe un caiet pana o inveti. Eu de obicei asa invatam si era destul de buna ideea!
Incepe prin a scoate ce e ce mai important din lectie.

| cristimihailov a răspuns:

Cand chiar vrei sa o faci, te dedici studiului si nu lasi alte persoane/lucruri sa iti distraga atentia.

E chestie de disciplina personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa scrii si sa citesti suficient.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Incerca sa nu inveti pe de rost. Citeste cu atentie un paragraf, apoi incerca sa zici in gand ce ai inteles. Chiar si o propozitie daca scoti cu cuvintele tale e bine. Si apoi treci la urmatorul si tot asa.

| Maree1 a răspuns:

Inregistreazate citind o lectie sau ce vrei sa inveti tu si apoi ascult-o ca pe o melodielaughing pun pariu ca la melodiile tale preferate le stii versurilelaughing

| MariaRoxy a răspuns:

Pentru invata mai eficent trebuie sa:
-iti gasesti un loc bun pentru asta, in care nimeni si nimic sa nu iti distraga atentia.
-sa nu inveti mecanic, sa inveti cu cuvintele tale, dupa ce ai citit un paragraf spune ce ai inteles din el si tot asa.
-dupa aceia este bine sa scrii tot ce ai invatat pe o foaie pana vezi ca nu mai ai nicio greseala, eu asa am facut la matematica si la test am luat un 10 fara nicio greseala.
-este bine sa iei si mici pauze intre invatat, te va ajuta foarte mult, nu conteaza ce faci in pauze numai ca este bine sa le iei.
Sper ca te-am ajutat!
Succes la invatat!
Funda? happy

| GabyBitza a răspuns:

Puneti niste plasturi pe mana ia o carte si pe mama ta si de cate ori vrei sa lasi cartea jos sa o pui pe mama ta sati dezlipeasca un plasture sau ia direct nota 4 si nu mai inveti