| Araluca31 a întrebat:

Ce sa fac sa invat mai eficient?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu imi fac schemele mele mereu, le colorez in toate felurile ca sa le fac mai atractive si totodata fiecare culoare e cu treaba ei, si iau daca am un examen important care sa merite efortu memo plus student, nu stiu cat ajuta la memorie eu le iau strict pentru ca ma energizeaza, imi cresc capacitatea de concentrare si pot sa invat pentru mai mult timp fara sa ma simt obosita

| sadrian46 a răspuns (pentru Adry05):

Eu îmi fac schemele mele, este cel mai important aspect din răspunsul tău, felicitări.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa elimini toata aparatura electronica din camera unde inveti ( computer, tableta, telefon samd), ca sa nu te distraga nimic de la invatat. Televizorul il poti inchide si abtine sa-l deschizi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eram la cursul festiv de terminare a facultei în iunie 69. Prof Siniteanu Dtru, datorită căruia am ajuns cercetător în fizică, căci mi-a dat o recomandare bună pentru cadristul care vâna capete - head hunter, ne-a povestit din viața lui Socrate.
Era înainte de a bea paharul cu cucută ( conium maculatum), exersa un cântec nou la flaut, înconjurat de elevii săi, pentru care el murea, căci fusese condamnat la moarte cu vina de a strica moral tineretul ( cam ceea ce fac eu acum pe TPU).
-Maestre, ce rost are! Peste câteva ore vei fi mort.
- Da, dar până atunci, mai vreau SĂ ÎNVĂȚ și acest cântec.
De fapt ce voia? Să dea un exemplu la elevii care îi vor supraviețui, că învățarea se termină numai cu moartea ta, până atunci tot înveți.
Dta întrebi, cum?
Eu te întreb, de ce?
La ce îți folosește?
Un exemplu foarte viu.
Pe o mare de departe, o barcă cu naufragiați.
Nici o busolă, nimic.
Dar mai aveau vâsle și o bucată de pânză care le putea servi să struneească cu ea vântul, legată de o scândură.
Printre ei, un absolvent cu un curs de astronomie de un semestru ca mine ( dar nu eram eu acela, sau poate eram chiar eu, dar nu vreau să povestesc toată biografia mea neoficială, ce căutam eu acolo în barca aceea pe o mare necunoscută, și de ce nu a apărut nimic în presă despre asta...).
Și acel mic savant, cu cunoștiințele lui sumare de astronomie a reușit să îndrepte barca spre țărm.
Când făcuse acel curs facultativ de astromie, cu rectorul de atunci, nici măcar nu știa că acele cunoștiințe despre navigația după soare și stele îl vor ajuta vreodată concret. să își salveze viața.
Așa că depinde pentru ce înveți. Ca să înveți eficient trebuie să ai un motiv.
Caută motivul dar motivul tău, nu al meu, și vei învăța mai eficient. Și ia și lecitină, dacă vrei să îl imbogățești pe fabricant cu aceeași ocazie.
Iar când vei fi cu barca pe valurile vieții poate îți vei aminti formula magică cu care se calculează latitudinea din poziția soarelui la amiază, cu ajutorul unui ceas de mână.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Raspunsul ar trebui apreciat de editori.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Mulțumesc, aprecierea dtale mă onorează.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Credeam ca ora poate fi dedesa simplu in functie de pozitia sorelui, fara aplicarea vreunei formule.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Eu am spus altceva acolo.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

O, da, m-am pripit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Eu o să lipsesc un timp de pe aici.

| Andreeush a răspuns:

Să lași deoparte pc-ul, telefonul, tv.
Îți organizezi timpul mai bine pentru a studia.
Poți lua memo+ pentru memorie dacă consideri că ai nevoie.

| Adi88 a răspuns:

Ia lecitina, asa o sa ai tinere de minte mai buna. Poti sa ei suplimente sau sa mananci ciocolata ca si ea contine. Succes!

| sadrian46 a răspuns (pentru Adi88):

Lecitina este bună ca să reții, pentru memorie.
Învățarea nu se rezumă la memorare.

| Adi88 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar cand inveti, unde se,, inmagazineaza,, cunostintele, nu in memorie. Ei bine pentru o retinere mai buna a celor invatate e recomandata lecitina. Daca esti prost atunci prost ramai pe viata, asta e altceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru Adi88):

În memorie se înregistrează datele.
Cunoștiințele așa zise din memorie la care te referi dta nu te ajută să faci ceva. Vei termina liceul unde ai înmagazinat cunoștiințe în memorie care nu îți vor folosi la nimic, care te vor ajuta să rămâi prost pe viață cu o diplomă de liceu făcută cu lecitină.

| axelalex232 a răspuns:

Deschizi cartiile care sunt pur si simplu pe subiectul interesat.