| cookiealex15 a întrebat:

Cum sa invat pentru bac la Romana? Ma ajuta sa citesc rezumate?

Răspuns Câştigător
| pestisorulauriu a răspuns:

100% scrie comentariile si/sau ideile principale din fiecare lectura. Apoi pentru aceleasi citeste cu voce tare (sa te auzi) fiecare comentariu (chiar facut de altii). De preferabil cititul dupa ora 20.00 (inainte de culcare). Vei retine mare parte din lecturi si atentie: Nu te panica - nu te ajuta din contra...happy

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal ...NU.
E posibil ca să ți se ceară chiar ceva ce nu găsești în rezumatele altora.
Cel mai bine este să citești tu lucrările și să-ți faci tu rezumatele, să faci caracterizări de personaje, analize literare și stilistice.Practic...să muncești

| cookiealex15 explică:

Multumesc de raspuns big grin