| Ralu_Raluka_1995 a întrebat:

Cum sa te transferi de la o scoala la alta?
Ce acte trebuie?
Si cum se procedeaza

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unul din parinti face cerere la Directorul liceului unde vrei sa te transferi, punand si motivul acolo.
Transferul se poate aproba numai daca:
- media ta generala este egala sau mai mare ca a ultimului intrat
- daca ai sustinut si luat examenele de diferente la obicetele de profil unde te transferi
- daca nu ai restante sau corijente la liceula ctula
- daca nu ai medii sub 9 la purtare
- daca mai sunt locuri disponibile.
Conform legii emise de Miniserul Invatamantului, transferul se poate face doar la inceput de an scolar, dupa sustinerea examenelor de diferenta. Exceptie facand doar cand te muti dintr-o localitate in alta, cu casa.

| Ralu_Raluka_1995 explică (pentru Violleta2022):

Da,ma mut dintr o localitete in alta si pentru asta trebuie niste acte sa dovedesc asta sau cum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ralu_Raluka_1995):

Bineinteles ca trebuiesc acte sa dovedesti asta: buletinul, cu noua adresa pe el!

| Lucian2473 a răspuns:

Nu cred ca te poti muta in plin an scolar. Mai multe informatii gasesti la secretariatul scolii in care esti acum.
Mai intai trebuie sa te interesezi daca scoala unde te vei muta te accepta. Daca ai medii satisfacatoare. Nu te primesc oriunde cu note de numai 2 si 3 si 200 de absente.