| anonim_4396 a întrebat:

Cum se afla latura unui pătrat dacă ştiu doar aria? Fără puteri, va rog! D-abia intru-n clasa a VI-a!

11 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Aoleu,nici aria patratului nu o stiti...E latura la patrat (adica la puterea a2-a).Nu ai cum sa afli latura daca stii aria fara puteri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog explicati calumea! Eu ce sa înţeleg din toata chestia asta? Şi mitzulik93, tocmai am spus ca nu am învăţat radicalul!

| Lαrisα a răspuns (pentru anonim_4396):

Aria patratului este latura la puterea a doua ( sau latura × latura). Deci daca stii aria inlocuiesti in formula si aflii latura. Daca nu ai facut radical, te gandesti si tu cat ori cat egal cu aria. (ex. 25=5×5; 49=7×7; 121=11×11 etc.)

| AnimatedSignature a răspuns:

Perimetru = 4L
Aria = l^2 = latura la a doua. Adica de exemplu ai aria şase, şase la a doua = 6 x 6 = 36.
Deci dacă ştii aria, să zicem că e 64, imparti la 8, pentru ca 8 x 8 = 64.

| NakaTaka a răspuns:

Pai aria este egala cu lx2.Ca sa afli latura impartesti la 2 aria.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru NakaTaka):

Cum sa fie egala cu lx2? Ala e perimetrul. Aria este l^2 (latura la puterea a doua).

Ca sa afli latura stiind doar aria pur si simplu faci radical din arie. De obicei este un patrat perfect.

| pastru009 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Aria patratului este l inmultit cu l==> l la puterea a 2a.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru pastru009):

Pai, si eu ce am zis?

| HueyFreeman a răspuns (pentru miTzuliK93):

Mai ai inca 2l pana la perimetru.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Man, primul mesaj al meu a fost un REPLY catre NAKATAKA. Reciteste conversatia! Eu ma adresam LUI cand vorbeam de PERIMETRU!

| HueyFreeman a răspuns (pentru miTzuliK93):

Exact, dar perimetrul tot nu este 2l, este 4l.