| sagulina a întrebat:

Cum se analizează adjectivele in clasa a5a? lol

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Adjectivul se analizează in felul următor:
- Felul adjectivului (propriu zis sau provenit din alte părți de vorbire) variabil sau invariabil, forme flexionare, terminații, gen, nr, caz, funcție sintactică

• Adjectivele propriu-zise exprimă însușiri (bun, rău, urât, frumos, cuminte, blând, mic, mare etc)

Ex 1: Fata frumoasă cântă. (care fată?→frumoasă)
frumoasă= adjectiv propriu-zis (exprima însușiri) variabil (pentru că își poate schimba forma, 4 forme flexionare, 2 terminații, gen fem, nr. sg, caz N (se acorda în gen, nr caz cu substantivul determinat), fs atribut adjectival

• Adjectivele provenite din alte părți de vorbire nu exprimă însușiri, ci sunt provenite din verbe la participiu, la gerunziu...

Ex 2: Romanul citit a fost interesant (care roman?→citit)
Citit= adj provenit din vb la modul participiu (nu exprimă însușiri), variabil, 4 forme flexionare, 2 terminații, gen masc, sg, caz N, fs. atribut adjectival

Obs: În clasa a V-a toate adjectivele au functiile sintactice de atribut adjectival sau nume predicativ.

| fpr139 a răspuns:

Genul, numărul, persoana şi funcţia sintactică.