| anadolshe a întrebat:

Cum se analizeaza adverbele?

Răspuns Câştigător
| Syphonaire a răspuns:

Iti spun eu. big grin
Fii atenta: (adverbul) = adverb,de (mod, timp, loc), (simplu sau compus), provenit de la adjectivul... (in loc de... pui adjectivul)
Atata. Sper sa te ajute. happy

7 răspunsuri:
| AlexandraPiti a răspuns:

Exemplu: "Elevii merg in excursie."
"excursie" - adverb de loc provenit din complement circumstantial de loc (pentru ca raspunde la intrebarea "Unde merg elevii?")
- sau alta varianta de a demonstra -
"excursie" - adverb de loc, functia sintactica de complement circumstantial de loc

Un alt exemplu intalnit poate fi si cu gradul de comparatie: "Ne place sa ne distram mai mult."
"mai mult" - adverb de mod, grad de comparatie superlativ, functia sintactica de complement circumstantial de mod

Daca ai neclaritati, intreaba-ma.

Sau:Adverbul este partea de vorbire neflexibila care exprima caracteristica unei actiuni, stari sau insusiri, determinand un verb, un adjectiv sau un alt adverb.
Dupa structura:
a) simple: asa, azi, aici, acolo, bine, abia;

b) compuse: maine-seara, alaltaieri, azi-noapte, dupa-masa.

Dupa sens:
a) adverbe de loc: departe, aproape, aici, acolo, unde, imprejur, inainte etc.

b) adverbe de mod: astfel, asa, degraba, taras, alene, cum, bine, romaneste etc.

c) adverbe de timp: astazi, tarziu, devreme, acum, atunci, ieri, odata.

Dupa criteriul sintactic :
a) adverbe regente (predicative) cu functie de predicat verbal in propozitie:

Fireste 1/ ca ai gresit.2/ (desigur, pesemne, poate)

b) adverbe relative in fraza, cand introduc propozitii subordonate, in care indeplinesc functii sintactice: unde, cand, cum si compusele lor: oriunde, oricand, oricum.
Sau:Adverbul

Adverbul este partea de vorbire neflexibila care exprima caracteristica unei actiuni, stari sau insusiri, indicand imprejurarea in care au loc acestea.

Clasificare:
1. dupa structura
- a) simple
- b) compuse

2. dupa sens
- a) de loc
- b) de timp
- c) de mod

Cand insoteste un verb la modul indicativ, timpul perfect compus, adverbul mai se intercaleaza intre auxiliar si forma de participiu: Nu a mai venit.

Gradele de comparatie ale adverbelor
Au grade de comparatie unele adverbe de mod provenite din adjective si cateva adverbe de timp si de loc. (frumos, departe, inainte etc.)

Advebe interogative, relative si nehotarate
1. Interogative- se folosesc in propozitii interogative: unde?, cand?, cum?
2. Relative- se folosesc in fraze, exprimand raportul de subordonare si sunt elemente de relatie: unde, cand, cum, cat, incotro etc.
3. Nehotarate- exprima ideea de mod, de loc sau de timp in chip neprecis, general: odata, altadata, candva, cumva, undeva, catva, oricum, oricand, oriunde, oricat, etc.

Adverbele nehotarate oricum, oricand, oriunde etc. pot fi si elemente de relatie subordonatoare in fraza.

Functiile sintactice ale adverbelor
Adverbele pot avea urmatoarele functii sintactice:
- complement circumstantial;
- atribut adverbial;
- nume predicativ.
Unele adverbe nu au functie sintactica:
-adverbe de modalitate: doar, numai, mai, tocmai, nici, si, macar, char etc.
-adverbele care ajuta la formarea gradelor de comparatie: mai, tot, atat, foarte, putin etc.

Locutiunile adverbiale
Locutiunile adverbiale sunt grupuri de cuvinte cu sens unitar, cu valoare de adverb:
- de mod: pe de rost, incet-incet, de asemenea etc.
- de timp: zi de zi, de-a pururea, pe inserate, in veci etc.
-de loc: la dreapta, in mijloc, din loc in loc etc.
- nehotarate: cine stie cand, cine stie cum, te miri cum etc.
Locutiunile adverbiale au functia sintactica a adverbelor pe care le inlocuiesc.

Adverbele si locutiunile adverbiale predicative
Adverbele si locutiunile adverbiale predicative exprima necesitatea, siguranta si probabilitatea.
a) Adverbe predicative: sigur, adevarat, bine, bineinteles, fireste, desigur, probabil, poate, pesemne, negresit etc.
b) Locutiuni adverbiale predicative: cu siguranta, cu certitudine, fara indoiala, farad oar si poate, de la sine inteles etc.
Au functia de predicat verbal daca sunt urmate de o propozitie subordaonata
Introdusa prin conjunctiile ca sau sa: Fireste ca va pleca.
Pot avea si grade de comparatie: Foarte bine ca a venit.

| aditron a răspuns:

Adverbul: (de mod, timp, loc), (simplu, compus), provenit de la adjectivul (.)

| cozmacorina a răspuns:

@ Alexandra_2973 :" in excursie "nu e complement circumstantial de loc exprimat prin substantiv comun, simplu, gen feminin, nr. singular, caz Ac, precedat de prepozitia simpla "in"?

| Andreea_Adeywtza_1991 a răspuns:

Aderb=de loc/mod/timp f.s de...

| lyonvirtual a răspuns:

(adverb)= adverb de (mod; loc; timp),(simplu; compus), propriu-ziu sau provenit, functie sintactica
Ex:afara=adverb de loc, simplu, propriu-zis, functie sintactica de complement circumstantial de loc