| Lucaci a întrebat:

Cuvântul,,mea" din structura,,deasupra mea" este pronume posesiv sau adjectiv pronominal posesiv, dacă,, deasupra" este propoziţie?

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Daca meaeste pronume posesiv, cum sa fie adjectiv? ce semnifica adjectivul? si deasupra cum sa fie propozitie? un cuvant-deasupra-?

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Poate prepozitiehappy Adjectiv pronominal posesiv. P.S. dacagresesc... e vacantalaughing

| Petrisor_Gheorghe_1993 a răspuns:

Structura "deasupra mea"
Luate separat sunt
deasupra - prepozitie pentru genitiv
mea- pronume posesiv

Sunt mai multe cazuri:
1. El se afla deasupra mea
unde? - complement circ de loc/atr pron posesiv in Ac.(pentru ca subst deasupra este in Ac.)
2. Lupta contra noastra(mea, ta, sa, voastra) este apriga.
cum lupta? - contra noastra atr.adj/adj pron. posesiv in Ac.