| AlexandrPronoza a întrebat:

Cum se calculeaza in grade pe harta? In km stiu ca cu rigla si citi cm inmultim cu scara hartii dar in grade funda va rooog urgent!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi cu cîteva zile în urmă răspunsul utilizatorului „corolav"( poz. 127 în clasamentul general) și s-ar putea să te ajute cumva în a rezolva această problemă.
În altă ordine de idei.
Ia un atlas, vezi ce lungime ai ( în cm) transpune-i ( conform scării ) la distanța reală ( pe teren).
Apoi vezi că pe hartă sînt trasate paralelele, măsoară cîți cm. ai pe distanța a 5 grade, transformă-i în km. ( conform scării), vezi cîte grade ai de la nordul la sudul Africii și rezolvi problema.
E un pic de muncă dar în cel mult 15 minute ai rezolvat.
Chestia e că matale ești leneș și nu vrei să gîndești și să muncețti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista un mod de calcul ca in armata, marina. Exista referinte! Meridianele. Alea sunt marcate la 30 grade.Dar daca vrei 'urgent'! Atunci te uiti la o distanta cunoscuta, spre exemplu Ploiesti -Bucuresti. Sau Pitesti Bucuresti 110Km. Daca harta e precisa poti calcula.
Da-mi detalii!

| AlexandrPronoza explică (pentru oprescudorin11):

Calculati desfasurarea Africii in grade si km de la nord la sud pe meridianul 20 longitudene estica eu in km deja am facut dar spune-mi doar cum se calculeaza

| oprescudorin11 a răspuns (pentru AlexandrPronoza):

Distantele? Suprafata?
Distantele pe stazi, autostrazi, rute aeriene sau directe?(ca sa zic asa).

| catelusu02 a răspuns:

Pamantul este "rotund", sa ii zic asa. Are o forma sferica (elipsoid de rotatie; turtit la poli si bombat la Ecuator) si de aceea nu se masoara in metri si multiplii/submultiplii lui. Astfel intervin gradele.

Paralele sunt cercuri imaginare care masoara distanta de la Ecuator spre cei doi poli. LATITUDINEA e unitatea de masura care masoara gradele de la o paralela la alta.

Daca ai globul pamantesc acasa, ai vazut acea linie lunga si rosie? Ala e Ecuatorul sau paralela de 0 grade.
Cand ziua si noaptea sunt egale, razele Soarelui cad perpendicular pe Ecuator.

De la Ecuator spre cei 2 poli s-au distins 2 mari regiuni: Emisfera Nordica, respectiv Emisfera Sudica.

Latitudinea se scrie astfel:
-20 grade latitudine Nordica: 20 grade lat. N
-53 grade latitudine Sudica: 53 grade lat. S
Semnul pentru grad e acelasi ca la termometru(cerculetul ala mic de sus).

Paralelele mai importante ti le dau aici:

-30 grd. lat. N sau S(Aici se extinde Zona Calda)
-60 grd. lat. N/S(de la zona calda pana aici se extinde zona temperata; aici se afla si Romania(cca. 45grd. lat.N) )
-90 grd lat N/S(punctul unde se afla Polii in ambele emisfere; de la 60grd la 90 grd se extinde Zona Rece; Emisfera nordica cuprinde Rusia, Siberia etc.)
-23grd 30'' lat N/S( '' e semnul pentru diviziunea gradului) (se numeste in emisfera nordica TROPICUL RACULUI si in emisfera suduca TROPICUL CAPRICORNULUI; vara(sau iarna) Soarele cade perpendicular pe unul din tropice si se formeaza astfel ECHINOPTIILE)

MERIDIANELE sunt semicercuri imaginare ce unesc cei doi poli. Ei arata distanta masurata in grade pe verticala. unitatea de masura este LONGITUDINEA.

Dupa meridiane de creeaza FUSUL ORAR(la fiecare 15 grd long. spre stanga se inainteaza cu o ora si invers).

Meridianele importante sunt:

-0 grd(sau MERIDIANUL GREENWICH; se numeste asa deoarece trece prin cartierul Greenwich din Londra; e punctul de incepere a numaratorii)
-180 grd(e opusul meridianului de 0 grd

| AlexandrPronoza explică:

Intrebarea suna asa :Calculati desfasurarea Africii, in grade si km de la nord la sud pe meridianul 20 long E eu in km deja am facut