| Sabiina a întrebat:

Saluut! Cum se calculeaza distanta reala a unei suprafete in functie de scara hartii si de lungimea acelei distante pe harta? De ex. distanta pe harta e de 10 cm, iar scara hartii e 1 : 10.000. spuneti-mi formula aceea prin care se calculeaza, nu vreau doar raspunsul. Da, stiu, e 1 km. Dar cum se calculeaza? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Distanta pe teren este egala cu distanta de pe harta inmultita cu scara hartii. In cazul expus de tine D=10 x 10.000 = 100.000 cm. Trebuie sa tii seama ca aceasta este doar distanta in linie dreapta si fara a lua in considerare formele de relief. Numai bine!