| mejustme99 a întrebat:

Cum se calculeaza latitudinea si longitudinea unui punct? Ne-a explicat profesorul la scoala insa nu am inteles si maine am test.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului corolav cu cel mult două săptămîni în urmă.
În plus, trebuie de specificat că, precum și la gradele din geometrie, la gradele din geografie se aplică regula sistemului SEXAZECIMAL ( adică din 60 în 60, ca și la oră) și un grad este subîmpărțit în 60 de minute, iar un minut în 60 de secunde.
Un punct în spațiul terestru se determină astfel.
El este definit prin niște coordonate.Mai exact, două coordonate.
De exemplu 28grade ( se marchează printr-un mic cerculeț în dreapta sus a lui 28), 15 minute ( un semn ca o virgulă- vezi lîngă Enter) și 34 secunde ( două virgule ) latitudine nordică( adică deasupra Ecuatorului). Precum și(a doua coordonată) 28 de grade, 15 minute și 34 secunde, logitudine vestică ( adică la stînga meridianului de 0 grade).
Locul de întîlnire dat de cele două coordonate ne dă nouă punctul căutat.
Ceea ce am indicat eu este în Oceanul Atlantic, undeva cam prin dreptul Arhipelagului Madeira.
Notă: În exemplul dat de mine am dat aceleași coordonate pentru latitudine și longitudine. Dar, în mod normal ele sunt cu totul și cu totul diferite.
Vezi, în nota răspunsului meu anterior, să înțelegi ce înseamnă latitudine și longitudine.
Să fii sănătos!

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să faci singur un exemplu și să-l localizezi pe harta lumii.
La geografie toate exercițiile și învățătura se fac numai cu harta în față.
Este absolut indispensabil un ATLAS GEOGRAFIC GENERAL. Faci o dată un efort ( financiar) dar îl ai o viață întreagă.
Al meu, de exemplu, e din 1974 dar îmi este la îndemînă și astăzi.Am dat tunci 118 lei pe el ( nu era chiar puțin la acea vreme, cînd un salariu de 1200 de lei era o valoare destul de bună).

| Fredi69 a răspuns:

Latitudinea in funtie de merideanul de o grade iar longitudinea se calculeaza in functie de ecuator.Eu am fost atent.winking

| mejustme99 explică (pentru Fredi69):

Da dar era o formula, o am in caiet dar nu o inteleg

| Fredi69 a răspuns (pentru mejustme99):

Noua nu ne-a spus despre formula, dar ne-a spus in functie de ce se calculeaza.