| GABY1112 a întrebat:

Cum se calculeaza media cu teza si fara?

Răspuns Câştigător
| DjTeolik a răspuns:

Media in oral se face prin media aritmetica (depinde cate note ai), iar cu teza se face inmultind media din oral cu 3, aduni nota de la teza si imparti totul la 4.

8 răspunsuri:
| mia100خوبصورت a răspuns:

Cu teza:
Media*3+teza/4
Fara teza:
Aduni notele si le imparti la cate sunt.
Funda?

| vLooM a răspuns:

Eu stiu asa :
de ex note la mate :
5+6+7+5 : 4 = 5.75 * (inmultire) 3+5 (nota din teza) = 22.25 : 4= 5.56

| ciotori a răspuns:

Lasa calculul cu teza sau fara,orice note ai avea, oricate indiferent ca sunt cu teza sau fara, le aduni pe toate si le imparti la numarul lor, acelasi lucru, simplu si rapid fara batai de cap si fara greseli!

| XDeiutzaX a răspuns:

Fara teza:Aduni toate notele si le imparti la numarul lor.
exp. (2+8+8):3
Cu teza:
Faci media ca mai sus(aduni notele si le imparti la numarul lor) apoi le inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4.
exp. (2+8+8):3=18:3=6x3=18+2(teza)=20:4=5(nota finala)
Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| MariaIoana15 a răspuns:

Media fara teza se calculeaza cu cate note ai adunate si impartite la cate sunt. Cu teza se calculeaza asa: 6+7+9+4= 26:4= 6x3=18+teza impartite la 4.

| darkeyes13 a răspuns:

Media fara teza: aduni toate notele si imparti suma la numarul lor (daca ai trei note, imparti la trei si tot asa).
Media cu teza: repeti pasul anterior; rezultatul obtinut il inmultesti cu trei, apoi aduni nota tezei si imparti totul la patru.

| MusicMakesMeFreee a răspuns:

E simplu.
Fara teza aduni notele si imparti la numarul de note.
Cu teza la fel aduni notele si imparti la numarul de note, dupa asta numarul obtinut il inmultesti cu 3+(nota din teza) iar apoi imparti la 4.
Cam asta e.