| Miyukii a întrebat:

Cum se calculeaza media cu tot cu teza la mate sau la romana?

17 răspunsuri:
| Gufiii a răspuns:

Notele impartite la cate sunt, inmultite cu 3, plus teza, impartit la 4
ex:
sa zicem ca ai notele:10, 9,6, 8,4 si 6 in teza
10+9+6+8+4=37/5=7.4*3=22.2/4 ti-ar iesii media 5.55 adica 6 happy sper ca te-am ajutat fundita?

| KikiRiki98 a răspuns:

Se aduna toate notele, se impart la cate sunt, se inmultesc cu 3, se aduna cu teza si se imparte la 4.

| Marialy a răspuns:

Faci media notelo si dupa aceaa media notelor inmultita cu 3 plus teza supra 4 exemplu:
note: 10 10 9 teza:10
10+10+9=29:3=9,66(senpun primele 2 cifre)
(9. 66x3+10):4=38.99:4=9.75
gata media este 9.75 (la mate sau la romana~ce vrei tuhee hee

| RoxyLaLa a răspuns:

Bunapuppy dog eyes

Toate notele tale fara teza le aduni si apoi le imparti la cate sunt.
Apoi inmultesti cu 3.
Aduni cu teza
Si imparti la 4.

Sper ca te-am ajutatsmughee hee

| ZwNsv a răspuns:

Notele din oral, impartite la nr lor, imultite cu 3 si adunate cu TEZA apoi impartite cu 4( exemplu: oral: 8, 9, 9,10. 10+9+9+8=36. 36:4=9.
9x3= 27. 27+TEZA=...:4

| andrystefan a răspuns:

Media de la oral*3 + nota de la teza / 4

| ēน a răspuns:

Adunii mediile + teza de kla roamna si le imaprti la numarul de medii si teza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu eu. Deci :
Aduni toate notele din afara de teza, le imparti la cate sunt, le inmultesti cu 3, plus teza, impartit la 4. Iti dau un exemplu :
La romana : [ 10 teza ]
10+9+10+10+7 = 46 : 5 = 9, 2 x 3 = 27, 6 + 10 = 37, 6 : 4 = 9, 4
Adica 9. Sper ca te-am ajutat. Pa, pa.

| iTami a răspuns:

Media din oral × teza impartit la patru

| GeannyXdt a răspuns:

Toate notele adunate cu tot cu teza si impartite la cate ai big grin

Alte răspunsuri
| Andruuu a răspuns:

Se aduna noetele, se imparte la cate sunt, se inmulteste cu 3 se aduna cu teza si se imparte la 4!

| MadutzaTzZA a răspuns:

Se aduna notele, se imparte la cate sunt, se inmultesc cu 3 se aduna cu teza si se imparte la 4!

| coco97 a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor (in afara de teza), inmultesti cu 3, aduni teza si imparti la 4. ex ai notele: 10, 9, 7,8 si in teza 8 se face: 10+9+7+8/4 = 8.5*3 + 8/4=8.37...sper ca te-am ajutat-funda?big grin

Alte răspunsuri
| Crainic_Traian_1952 a răspuns:

Atentie cand sunt 3 note in oral si dau perioada: 3 sau 6, spre exemplu, 7, 7, 8 sau 7, 8, 8 de recomandat este sa nu se imparta la 3 si pe urma sa se inmulteasca cu 3, deoarece se pierde o sutime! Exemplu oral: 9, 9, 10 si teza 9. media conf. metodologiei este: [(9+9+10):3x3+9]:4=9,24 deci 9, se pierde o sutime pentru ca dupa virgula scriem 2 cifre semnificative! De preferat, cand avem 3 note la oral si dau perioada 3 sau 6 sa calculam media astfel:[(9+9+10)+9]:4=9,25 deci tot 9, dar fara a pierde sutimea, caci la media anuala conteaza!

| Tirlea_Vio_Si_Dorin_1977 a răspuns:

4,5,5,6 si 3 in teza