| VldB a întrebat:

Cum se calculeaza numerele care au paranteza dupa virgula.

Ex: 6.(6)

Răspuns Câştigător
| mona01 a răspuns:

Acelea se numesc perioade si trebuie scris numarul sub forma de fractie si apoi aduni/scazi/ce operatie trebuie facuta intre acele numere. In cazul de fata numarul trebuie scris ceva de genul: 6 intregi apoi langa 6 fractie 6/9, cred... nu stiu daca ai priceput fiindca nu pot scrie fractii si cel mai probabil esti pe a 5a ca in clasa a 5a se fac astfel de numere. Sper ca te-am ajutat. Paa

5 răspunsuri:
| Kankuzu a răspuns:

Kishimoto ( autorul Naruto ) vrea sa ii dezvaluie fata lui kakashi si sasuke face rost de rinnegan

| Kankuzu a răspuns:

Eh,,, in fiecare miercuri

| octombrel a răspuns:

Faci transformarea apoi calculezi.

| Andreea0603 a răspuns:

Daca ai 6.(6)-ii perioada
6.(6)+
2.(3)
-------
8.(9). Este 6. 666666... +
Sper ca ti-am fost de folos!:-)