| blondina2000 a întrebat:

Cum se compara fractiile?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Aduci fractiile la acelasi numitor, apoi compari numaratorul.
Exemplu: avem fractiile 3/11 si 2/7.
Aducem la numitor comun (prima o inmultim cu 7, a doua cu 11).
Obtinem 21/77 si, respectiv, 22/77.
21/77 < 22/77 => 3/11 < 2/7

2 răspunsuri:
| 16Gabriela a răspuns:

Numitorul trebuie sa fie acelasi si daca nu este, il aduci tu. Daca sunt numere prime le inmultesti intre ele exemplu 2/7 si 2/11, 2/7 amplifici cu 11 si 2/11 amplifici cu 7. Daca nu sunt numere prime gasesti cel mai mic multiplu comun si amplifici ca sa iti dea numarul acela exemplu 4/6 si 7/4, numitorul este 12, este cel mai mic multiplu comun, si atunci faci 4/6 amplifici cu 2 si 7/4 amplifici cu 3. Apoi compari numaratorul (adica cel de sus)

| xjr97 a răspuns:

Prin aducere la acelasi numitor.