| restroccck a întrebat:

Stie cineva cum se fac fractiile cu virgula?

Răspuns Câştigător
| Cocacola121 a răspuns:

Pai poate vrei sa transformi fractile zecimale in fractii ordinare happy

sa zicem ca ai numarul 4, 5.Deci pui tot numarul 45 pe 10 ( atatea 0-uri cate numere sunt dupa virgula.

Daca ai 4, (5) pui 4 in fata si 5 pe 9 ( la perioade se pun atatea cifre de 9 cat cifre sunt dupa virgula )

Poti sa ai si 4, 2(5). Aici pui intregul in fata, adica 4 si apoi pui pe deasuprea liniei de fractie numarul intreg de dupa virgul = 25 apoi scazi ce nu e in paranteza, trebuie sa fie tot dupa virgula. Si iti da 25-2 pe 90. 9 de la perioada ( pot sa fie de exemplu in perioada 2 cifre, dar atunci nu mai este vreo neperioada in fata ) si se adauga un 0 la cate cifre fara paranteze, dupa virgule sunt.

Daca vrei sa transformi din fractie ordinara in zecimala trebuie sa imparti numarul de sus cu numarul de jos happy de exemplu 10 pe 5 e 2 10:5 = 2

Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| Anonim693 a răspuns:

Nu ai dat suficiente detalii...
1. Foloseste un calculator
2. Daca ai de exemplu 3, 54 pui 354/100. Cate numere sunt dupa virgula atatea 0-uri pui la 1.
3. Daca ai 4, (6) Ce e inaintea e 46/90
Nu te-ai exprimat bine in intrebarea ta, dar sper ca te-am ajutat