| Anonim1045 a întrebat:

Cum se desfasoara proba orala de limba romana la bacalaureat? Ce trebuie sa stim? Cat timp dureaza pentru fiecare elev in parte?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......tica-de-o/

Toate cele bune.

| PinkPanther001 a răspuns:

Candidatii vor trebui sa extraga un bilet din cele deja publicate. Insa, in cazul in care nu se descurca la rezolvarea cerintei extrase, ei au dreptul sa extraga mai multe bilete. Orice bilet nou inseamna insa scaderea notei cu un punct.

Comisia va fi alcatuita din doi profesori de specialitate, care vor nota fara zecimale, urmand insa a fi facuta o medie din cele doua note pentru a se calcula astfel rezultatul final.

Elevii care nu reusesc sa obtina nota minima 5 la acest examen nu vor mai putea continua bacalaureatul in aceasta sesiune.
Pentru elaborarea raspunsurilor, se acorda fiecarui candidat cate 15 minute, iar pentru sustinerea acestora in fata comisiei, cate 10 – 15 minute.