| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Cum se desfasoara proba orala la limba romana la BAC?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci, tragi o fisa de acolo(te rogi sa ți pice ce ai învățat) si o sa fiți mai mulți in sala. Va lasă vreo 10-15 min parca sa stați in banca liniștiti și sa ma notati chestiile pe fisa și apoi va pune întrebări din ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi aduc aminte ca aveam niște emoții. doamne ce emoții de copil aveam. Și a fost un fleac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fii cu mai multi elevi in sala, tragi o fișa, acolo e un text si cateva exercitii. Dupa vreo 15 minute cred, o sa va duceti pe rad in fața, citesti textul, cerintele exercitiilor si apoi rezolvarea. In banca ti se da o foaie sa scrii pe ea ideile deci ai voie sa citesti si de pe foaie daca ai emotii.
In legatura cu textul... poate sa fie o scrisoare, un articol, o opera si tu trebuie sa zici ceva despre carui stil functional ii apartine, sau care este receptorul textului si parcă este si o opinie.
Sper ca te-am ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proba orală la română e ridicol de ușoară. Eu anul trecut pe vremea asta aveam impresia că la proba orală trebuie să tragem un bilet cu o operă și să spunem comentariul... da de unde. laughing
Proba se desfășoară într-o sală de clasă, unde o să fie doi profesori. O să ai pe o bancă niște hârtii din care îți iei una la întâmplare, te duci în bancă și răspunzi la niște întrebări pe baza textului. Deci nu trebuie să te pregătești în niciun fel pentru proba orală.
Plus că nu e cu "admis" "respins" ci cu calificative. Tot liceul meu a luat "experimentat".

| bookofknowledge a răspuns:

Nu ti face griji îți dă o notă care, nu are valoare la calcularea mediei de bac, nu are valoare aproape deloc de fapt.