| Enake a întrebat:

Cum se determina masura unui unghi?

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Darkforever2420@yoahoo.com sau naomi2400@gmail.com,îmi poți trimite un e-mail. Spune-mi când mi-ai trimis cerere, ca să intru să-ți dau accept.happy

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Il masori cu raportorul.
Daca este unghi intr-un triunghi, folosesti formule trigonometrice sau teoreme referitoare la unghiuri si laturi.
Vezi si aici :
http://www.fmatem.moldnet.md/SdrUnghi.htm

| Northern a răspuns:

Poți să folosești funcțiile trigonometrice dacă triunghiul este dreptunghic.De cele mai puține ori, un unghi dintr-un triunghi se măsoară cu raportorul, din moment ce există funcții trigonometrice și teoreme referitoare la unghi.

| Enake explică (pentru Northern):

Eu am o problema mai diferita...trebuie sa aflu unghiul x, si pe figura am cateva unghiuri, unghiul cu masura de X; 2 ori x+5 si 8 grade.Si in cerinta mai si zice ca masura unghiului AOB este egala cu 90 de grade si masura unghiului BOE este egala cu 8 grade.Si mai am si bisectoare a unghiului DOB.Stiu ca nu am voie dar vreau sa inteleg odata ca ma incurc la geometrie

| Northern a răspuns (pentru Enake):

Te pot ajuta dacă ești puțin mai explicit.1.Cum este notat triunghiul? Cine e 2x+5, AOB?

| Enake explică (pentru Northern):

Dami un mesaj cu id-ul tau si iti pot spune pe mess mai bine happy

| Enake explică (pentru Northern):

Gata! pe primul id

| Northern a răspuns (pentru Enake):

Darkforever2420@yoahoo.com sau naomi2400@gmail.com,îmi poți trimite un e-mail. Spune-mi când mi-ai trimis cerere, ca să intru să-ți dau accept.happy