| Angelik_6250 a întrebat:

Masura unui unghi al unui hexagon regulat este de?

Răspuns Câştigător
| DeathTheKid a răspuns:

120winking

9 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Alyna,cum sa fie un singur unghi 360 de grade? pune mana si invata matematica
www.meditatiionline.ro

| DeathTheKid a răspuns:

Este de 120 desteptu` care a zis ca e de 60 toata ziua, 60 are un unghi dintr-un triunghi care se afla in hexagon

| alyna a răspuns:

360 de grade parca!

| WebMasta a răspuns (pentru alyna):

Alyna, esti proasta bota. Trebuia cineva sa-ti zica adevarul. Si adevarul doare.

| Azalea a răspuns:

120winking

| Nameless a răspuns:

120 de grade; tragand diagonalele hexagonului vei obtine 6 triunghiuri echilaterale ( triunghiul echilateral are masura unghiurilor de 60 de grade [fiecare])
unghiul hexagonului va avea masura de 60 + 60 = 120 de grade... fa desenul si iti vei da seama usor

| LittleGirl_8468 a răspuns:

Este de 60 de grade toate ziua.winking

| angelo_8500 a răspuns:

Eu stiu ca de 60 de grade

| Roxy_6922 a răspuns:

120big grin