| CadaruMaria a întrebat:

Cum se face analiza verbului? Nu prea l-am înţeles, cine îmi explică şi mie?

URGEEEENT! FUNDA.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

A mâncat tot din farfurie.
a mâncat-verb predicativ,mod indicativ,timp perfect-compus,conjugarea I,diateza activă,persoana a III-a,nr sg.,funcția sintactică de predicat verbal.
Deci trebuie să scrii dacă verbul e predicativ(la predicatul nominal ai vb copulativ),modul,timpul,diateza(dacă încă n-ai învățat diateza n-o scrii),persoana,numărul, conjugarea(I-vb la infinitiv se termină în a, la II ea, la III e, La IV in i sau î.) și funcția sintactică.

| CadaruMaria explică (pentru zurick):

Mulţumesc muuuuuult. O zi frumoasă în continuare.

1 răspuns: