| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face o scrisoare in engleza? Niciodata n-am inteles daca in limba engleza exista alineate sau nu.

Răspuns Câştigător
| TeoJoy a răspuns:

Nu se pun alineate in engleza, se folosesc paragrafele. Intre paragrafe lasi vreo 2-3 randuri, la inceputul primei prop nu pui alineat. "Titlul" cu "Dear x" nu il pui sus in mijloc, il pui In partea stanga a paginii, in linie cu paragrafele, la fel si finalul. Trebuie sa fii atent daca e formala sau informala. Si la formala si la informala incepi cu "Dear x", dar la informala inchei cu "With love, x" si chestii de genul, la formala inchei cu "Respectfully yours, x" si chestii de genul. Limbajul difera, la informala scrii cam cum doresti, la formala te chinui sa folosesti cuvinte cat mai elevate. La formala nu ai voie sa folosesti "Can't" sau "Don't" si "chestii cu apostrof", scrii cuvintele intregi. In primul paragraf (la ambele) incepi cu ideea de baza a scrisorii, te prezinti etc etc. In al doilea si al treilea paragraf (depinde cat faci) incepi cu o idee pe care o dezvolti in paragraful respectiv, si la final o concluzie de cateva propozitii in care sa rezumi "ce ai vrut sa zici de fapt". Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| heyitsteo a răspuns:

Bineinteles ca exista alineate. Incepi prin a scrie localitatea si data. Apoi scrii "dear (numele)" virgula, paragraf nou cu alineat. In general ai nevoie de trei alineate. este doar un exempu. bafta