| Andrei199114 a întrebat:

Cum se formeaza verbul imperfait, passe composse in franceza?
Stiu ca la imperfeit e asa : se indeparteaza terminatia ons de la indicativ present persoana 1 plural si se adauga terminatiile : ais ais ait ions iez aient si la grupa a 2 se adauga iss in fata : issais issais issait issions issiez issaient
Imi poate explica cum se form si la passe compose?

3 răspunsuri:
| Cuniska a răspuns:

Se formeaza cu ajutorul verbului " etre" la prezent + participiul trecut al verbului de conjugat

| Andrei199114 explică (pentru Cuniska):

Dami un exemplu

| Cuniska a răspuns (pentru Andrei199114):

Je suis alle/ tu es alle/ ill. elle est alle/ nous sommes alle/ vous etes alle/ ils, elles sont alle