| Mihai_9429 a întrebat:

Present, pase compose, imperfait, futur simple cum se formeaza in franceza?

Răspuns Câştigător
| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Present:

grupa I : radicalul verbului + e, es, e, ons, ez, ent (in facut de persoana)

grupa a II a : radicalul verbului+ is, is, it, issons, issez, issent

grupa a III a : terminatiile: singular: s, s, t, ons, ez, ent. plural: x, x, d ons, es, ent---pui radicalul verbului si terminatiile astea de mai suswinking

Futur simple: Infinitivul verbului + ai, as, a, ons, ez, ent( in facut de persoana)

L'imparfait: radicalul lui "nous" la prezent + ais, ais, ait, ions, iez, aient.
(adica conjugi verbul care iti trebuie pana la pers. I plural si ii iei radicalul si adaugi terminatia potrivita persoaneihappy )

Exemplu:

Prezent: Il PASSE les vaccances dans les Alpes
(el is petrece vacanta in alpi)

Futur simple: Il PASSERA les vaccances dans les Alpes

L'imparfati: Il PASSAIT les vaccances dans les Alpes

happy Daca mai ai nevoie de ceva, lasa un mesaj si te ajut cu placerebatting eyelashes

| denyden17 a răspuns (pentru OhFuckIForgotMyNameAgain):

Cum adica grupa 1 grupa 2...
ajuta-ma sa invat le si conditionnel

6 răspunsuri:
| AlexandraR a răspuns:

laughing prezentul: pentru grupa întâi, elimini terminaţia (er) şi adaugi terminaţiile: e, es, e, ont, ez, ent.
perfectul compus: auxiliarul (avoir/etre) la prezent + participiul trecut
imperfectul: pentru grupa întâi, elimini terminaţia şi adaugi terminaţiile: ais, ais, ait, ions, iez, aient
viitorul simplu: verbul la infinitiv + terminaţiile: ai, as, a, ons, ez, ont

e complicat, dar în esenţă astea sunt regulilehappy

| BiddySustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Prezentul...trebuie sa il stii asa cum este ( are ca terminatii :e, es, e, ons, ez, ent), de ex. :

Aimer(grupa I)

J'aime; tu aimes; il/elle aime; nous aimons; vous aimez; ils/elles aiment.

Passe compose(perfectul compus din romana) se formeaza de la prezentul vb. auxiliar,, a avea,,(avoir) + participiul vb. de conjugat (aici : aime)

ex: J'ai aime; Tu as aime; il/elle a aime; nous avons aime; vous avez aime; ils/elles ont aime

!

Imparfait(imperfectul din lb.rom) se formeaza cam la fel cu prezentul numai ca se schimba terminatiile : ais, ais, ait, ions, iez, aient :

J'aimais; tu aimais; il/elle aimait; nous aimions; vous aimiez; ils/elles aimaient.

Futur Simple(viitorul apropiat) se formeaza de la infinitivul vb. de conjugat (aici, Aimer) + terminatiile vb. Avoir la prezent :

j.aimerai; tu aimeras; il/elle aimera; nous aimerons; vous aimerez; ils/elles aimeront

!

Succes

| annndaa a răspuns:

Http://limbafranceza.ro/gramatica/verbul

aici gasesti tot ce-ti trebuie
p. s. la passe compose : auxiliaru(avoir sau etre) la present si participiu trece
la imperfect de la persoana Ipl. se taie -ons si se adauga : ais/ais/ait/ions/iez/aient
la futur simple :verbul la infinitiv plus terminatia : ai/as/a/ons/ez/ont

| annndaa a răspuns:

Participiu trecut* scuze big grin