| 122324354453465 a întrebat:

Cum se numeste glanda care produce hormonul numit serotonina?

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Serotninia este o substanță hormonală secretată de celulele cromafine ale peretelui intestinal și de diverse țesuturi, cu acțiune vasoconstructoare.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este o glanda ci un parazit intestinal ''Entamoeba histolytica''.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de o glandă!

"Serotonina (5-hidroxi-triptamina) este o monoamina derivata din aminoacidul esential triptofan, sintetizata atat in neuronii serotoninergici din sistemul nervos central, cat si de catre celulele enterocromafine (Kulchitschy) distribuite la nivelul mucoasei tractului gastrointestinal. In SNC functioneaza ca neurotransmitator, influenteaza dispozitia si participa la ciclul somn-veghe.

Serotonina este metabolizata in ficat, iar principalul sau metabolit – acidul 5-hidroxiindolacetic – este excretat in urina4.

Cea mai mare parte a serotoninei din sange este concentrata in trombocite, de unde este eliberata in cursul procesului de coagulare.

Principala utilitate a determinarii serotoninei in ser este diagnosticul sindromului carcinoid." - SURSA :
http://www.synevo.ro/serotonina-serica/

Toate cele bune.

| Calitescu_Mihai_1988 a răspuns:

Pielea