| AndreeaCool24 a întrebat:

Cum se mai numeste hormonul de crestere?

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| lucian_2018 a răspuns:

Hormonul uman de crestere (somatotropin) este esential in procesul de crestere, iar la adult are un rol important in activitatile metabolice. Este sintetizat in celulele acidofile ale hipofizei anterioare, iar secretia sa din granulele de depozit intracelulare este reglata de hormonii hipotalamici GHRH (growth hormone-releasing hormone) si SRIF (somatotropin release-inhibiting factor); sinteza lor depinde de neurotransmitatori, ca serotonina, dopamina, norepinefrina si peptidele de eliberare a hormonului de crestere. De asemenea este secretat ca raspuns la efort, stres, somn profund, hipoglicemie, glucagon, insulina, hormoni tiroidieni, estrogen, testosteron si vasopresina. In plasma exista in mai multe isoforme monomerice si oligomerice (big GH si big big GH). Circula legat de GH-binding protein, care este similara domeniului extramembranar al receptorului tisular al hGH.

| TURCUL0001 a răspuns:

Somatotropina, de ce?

| Adapter a răspuns:

Se numeste "somatotropina"