| Crissstinaaa a întrebat:

Cum se numeste in chimie substanta care se dizolva?

Răspuns Câştigător
| adrian972 a răspuns:

O soluție este un amestec omogen format din doi sau mai mulți componenți. Soluțiile pot fi saturate sau nesaturate (după cantitatea de substanță dizolvată). Orice soluție conține un solvent(substanța care dizolvă) și un solvat(substanța care se dizolvă). În cele mai multe cazuri, solventul este apa.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

dizolvantul - substanţa în care se face dizolvarea, solvent;

- dizolvatul - substanţa dizolvată, solvat. Exemplu: zahăr + apă

- zahăr = dizolvat (solvat)

- apă = dizolvant (solvent)

| DianneKrieger a răspuns:

Solvatul este substanta care se
dizolva, iar solventul este substanta in care se produce dizolvarea.