| Mogiojojo a întrebat:

In ce substanta se dizolva sulful? Daca puteti sa-mi dati o substanta care e si comestibila.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sulful este o substanță solidă, de culoare galbenă, insolubilă în apă, dar solubilă în sulfura de carbon, benzen, toluen sau petrol.
Niciuna dintre substanțele astea nu este comestibilă, dimpotrivă - sunt chiar toxice!

| gabicoo a răspuns:

Pe vremuri se făcea "rachiu de electrozi".
Pasta aia solidă de pe electrozii de sudură se dizolva în alcool medicinal ( spirt ) și rezulta "genocidul" băut pe șantierele patriei.
Pasta de pe electrozi are un anumit procent de sulf. Alcoolul este un produs comestibil. Deci dacă poftești puțin sulf ai rețeta mai sus.
"Acesta a fost un pamflet inspirat din realitățile șantierelor socialiste. Nu aplicați aceste sfaturi în viața din zilele noastre. Face parte din istoria noastră".
Succes!
laughing

| Goete a răspuns:

Apa?