| Midnight13 a întrebat:

De ce nu este corecta afirmatia "Substanta in care se poate dizolva o alta substanta se numeste solvat sau dizolvat"?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea, raspunsul corect este: substanta CARE se dizolva se numeste solvat sau dizolvat, iar substanta IN CARE se dizolva se numeste solvent sau dizolvant.
Revezi notiunile legate de sistemele disperse, ca sa intelegi mai bine aceste aspecte. Bafta!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fiindca e de fapt solvent si nu solvat? Nu bag mina in foc ca e asa, presupun doar...

| oprescudorin11 a răspuns:

Deoarece raspunsul este:'substanta in care se poate dizolva o alta substanta se numeste solvent'.

| didu27dienutza a răspuns:

Pentru ca :substanta in care se dizolva se numeste solvent.