| IdekaKarry a întrebat:

Cum se scoate un numar daca avem cubul lui?
Funda celui care ma face sa inteleg

3 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Problema expusă de tine se rezumă la calcularea radicalului de ordin 3.

Știind că numărul respectiv este un număr întreg, tot ceea ce trebuie să faci este să descompui numărul de sub radical în factori primi, să-i grupezi câte 3 și să înmulțești grupele între ele.

Exemplu: Numărul 21925 se poate scrie ca (2x2x2) x (2x2x2) x (7x7x7), deci numărul al cărui cub este 21925 este 2x2x7=28.

B-Bye!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cand ai un cubul unui numar si vrei sa aflii care este numarul atunci se aplica radical de ordinul 3.

Radicalul de ordinul 2 este "radicalul comun"

Incearca ca sa vezi asta:
http://matematicaesimpla.com/......n-numar-a/

In principiu, radical de ordin 2 din numarul n inseamna sa ridici acel numar la puterea 1/2. Radical de ordin m din numarul n inseamna sa ridici acel numar la puterea 1/m.

Este ceea ce cautai?

| MariusApostol a răspuns:

X la 3 = X + X +X