| CanutaOmsucit a întrebat:

Cum se scrie corect Iisus, Issus sau Isus?

Răspuns Câştigător
| dany3la a răspuns:

Isus

18 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Iisus este scrierea corecta. Ai dat funda unui raspuns gresit.

| Nonono a răspuns:

Iisus se scrie mai corect si in limba romana. Altii din alte religii in afara de Ortodocsi scriu cu un "i".
In Biblia Ortodoxa scrie "Iisus" nu "Isus".
Daca esti de alta religie scrii cu un singur"i", ceea ce nu e bine. Dar daca esti ortodox scrii cu 2 de "i", varianta corecta.
Iisus, numele propriu al Fiului lui Dumnezeu, este redarea greaca a ebraicului Ioshua (Luca 2, 21), si inseamna Domnul este mantuirea sau Mantuitorul (Isaia 61, 11, Matei 1, 20-21). In limba greaca cuvantul Iisus deriva de la viitorul verbului iaomai (iaino) ( a vindeca), viitor care, in dialectul ionic, are forma iisomai, care explica grafia Iisus, cu dublu i (ii). In latina numele a fost transcris Iesus, fiindca al doilea i este eta, redat in pronuntia erasmica cu e in latina, transcris si in limbile neolatine din Apus : Jesus. Crestinismul la romani s-a predicat in limba latina, cu Iesus - Iisus.
Dar pe tine nu trebuie sa te intereseze asta, sunt lucruri mult mai importante.

| gabitzuuu11 a răspuns:

Iisus.funda?

| CanutaOmsucit explică (pentru gabitzuuu11):

gresit, ma refer la limba romana dragawinking

| gabitzuuu11 a răspuns:

Isus?

| CanutaOmsucit explică (pentru gabitzuuu11):

Dicționarele limbii române oscilează între cele două forme. Lingvista Mioara Avram afirmă: „Numele proprii Isac, Isus se scriu cu un singur i inițial (nu Iisus)."[63] Eugen Munteanu, lingvist și biblist, susține că ambele forme sunt corecte.[64][65] Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită, consideră că ambele forme sunt corecte, dar dă prioritate formei Isus.[66]

Există și părerea conform căreia varianta Isus ar translitera cuvântul ebraic pentru „măgar" și de aceea ar trebui evitată. Această idee este, însă, greșită.[67] Credincioșii tradiționali ruși erau la un moment dat de părere că grafia Iisus denotă Antihristul.[65]

| gabitzuuu11 a răspuns (pentru CanutaOmsucit):

Ma rog... eu stiam ca se scrie Iisus dar daca zici tu...Am intrebat-o si pe profa de religie si asa a zis Iisus

| CanutaOmsucit explică (pentru gabitzuuu11):

Ai vazut ce am scris mai sus? imi pare rau dar data viitoare te tin minte si-ti dau fundita kiss

| TearsOfBlood a răspuns:

Iisus se scrie.

| Byby06 a răspuns:

Iisus, Isus inseamna magar...

| CanutaOmsucit explică (pentru Byby06):

Intreaba tu oricare roman daca la magar ai mai zice altcumva decat magar sau incapatanat laughing, inseamna magar dar in alta limba

| corolav a răspuns (pentru CanutaOmsucit):

Da, chiar și în română, la măgar se mai spune și asin.
Ai grijă! Niciodată, un cuvînt care începe cu litera „î„ nu se scrie cu „â" din „a".
Deci nu „âi" mai zice ci„îi" mai zice.
S-au găsit niște cretini de mari academicieni să schimbe scrierea lui „î" de au ajuns bieții școlari să nu mai știe cum și cînd trebuie scris „î" sau „â".

| adnana_8488 a răspuns:

Numele de Isus sau Iisus nu are nici o semnificatie intrinseca in limba romana
"Florin Fodor, licentiat (Master of Divinity) in teologie"

| adnana_8488 a răspuns:

Numele inseamna ceva in limba ebraica- nu in limba romana.
Iesous in limba greaca unde a fost preluat si de unde l-am preluat si noi - a insemnat "mantuitorul"

| lobont98 a răspuns:

Iisus cu 2 de iwinking

| Mihai5434 a răspuns:

In unele carti scrie Isus, iar in altele se scrie Iisus. Dar corect e Iisus.

| Mihai5434 a răspuns:

In religia catolica se scrie Isus iar in religia ortodocsa se scrie Iisus, aceasta este explicatie cea mai buna pentru tine! happy

| pinnky09 a răspuns:

Raspunsul corect in literatura romana este : Iisus! Numai bine!