| heartgrenade a întrebat:

Cum si cand au aparut cainii maidanezi?

Răspuns Câştigător
| irinus a răspuns:

Ei au fost din totdeauna dar foarte putini. erau cainii pierduti. Apoi cand a venit Ceausescu si a dat oamenii afara din casele lor (ca sa e darame si sa faca urateniile pe care le-a facut)ei nu au avut sa ia si cainii lor cu ei asa ca i-au abandonat ...si...sa nu uitam si cutremurul din `77

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Raspunsul lui irinus e corect, la care trebuie adaugat ca e vorba in special de darimarea unor cartiere intregi pentru construirea casei poporului si a cladirilor adiacente, ca ministerul apararii, etc. oamenii nu si-au luat animalele cu ei si asa am ajuns in situatia de acum.

| z8 a răspuns:

Pe la inceputul comunismului majoritatea populatiei traia la casa cu curte. Pe vremea aia iepuricii foloseau cainii pe post de sisteme de alarma. Cand a venit Ceasca si a inceput sa darame in stanga si indreapta ca sa construiasca cum vrea el, sa-i bage in puscarii si sa le confiste casele, cainii acestia au ramas fara stapan.

| irinus a răspuns:

Da...am vrut si eu sa adaug ca pentru casa poporului si complexul cu fantanile din jur si tot restul sute sau chiar poate mii de oameni au fost pusi pe drumuri

| zerozero a răspuns:

Primii caini maidanezi au fost de fapt caini abandonati de stapani din diverse motive, apoi au inceput sa se inmulteasca si incetul cu incetul s-a ajuns la rezultatul ceea ce vedem acum prin oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cind ciinii salbateci (ca sa nu zic lupi)au descoperit ca pot minca pe linga colibele oamenilor primitivi s-au aciuat pe linga asezarile lor nedevenind dintr-o data domestici.Erau un fel de jumate salbateci jumate domesticiti.Aia au fost primii ciini comunitari care au suportat domesticirea.Acum cred ca e acelasi proces dar in sens invers.Adeca spre salbaticire.

| admiston a răspuns:

Pai o idee ar fi:cainii maidanezi au aparut odata cu aparitia primelor orase. mai ales in vestu' europei unde lipsa ordinii (si igiena) au facut favorabila dezvoltarea acestora.de ex roma nu a avut caini vagabonzi. ordine si disciplina)) (asta lipseste cel mai mult in Rominia.)