| Andrusk2 a întrebat:

Buna!
Am o intrebare. Cainii maidanezi care au lipit de ureche un fel de semn, sunt cipati? In zona in care locuiesc, au aparut 5 caini care par a fi cipati, si tot timpul se iau dupa mine.
Cainii cipati sunt agresivi in general? Pana acum, nu m-au atacat, dar imi e teama in viitor…

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Probabil se iau dupa oamenii care considera ca le-ar putea oferi ceva de mancare.Atat timp cat nu s-au aratat agresivi, nu trebuie sa te temi, ci mergi cu calm pe langa ei si nu te opri, eventual traverseaza pe cealalta parte a strazii daca se poate.In general, lor le este mai mare frica de oameni decat invers.

| lpavel a răspuns:

Sunt vaccinati nu cipati... Atunci se pune intrebarea de ce sunt in libertate? Incredibil ce face statul...

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Cred ca te referi la "crotalie", este ca un banut ce identifica cainele ca fiind sterilizat. Microcipul nu este vizibil cu ochiul liber, acesta fiind plantat sub piele.
Nu are nici o legatura agresivitatea cu microciparea. Daca iti este teama, iti recomand sa iti cumperi un spray cu piper pe care sa il porti in permanenta in geanta. Cu drag!