| Cetateanulturmentat a întrebat:

Cum urezi corect : paste fericit sau pasti ferict sau pasti fericite? Daca raspundeti specificati si de unde stiti, nu doar dupa cum suna bine.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dacă eşti un bou (sau vacă ) ţi se va spune :" Paşte fericit!"
Cretină expresie a limbii române.
Şi totuşi este atît de des vehiculată şi în scris şi în vorbire.
Corect ar trebui să fie "Paşti"( păşti ) pluralul de la "pască".

12 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Niciuna din aceste variante. In codul bunelor maniere, e urat sa spui "Paste/Pasti fericit". Pastele nu e o sarbatoare neaparat fericita. E mai frumos sa spui simplu " Hristos a inviat!" ori "Sarbatori cu bine!".

| KateMiddleton a răspuns:

Nu cred ca e corect Paste fericit, fiindca parca spui sa pasti fericit iarba! Cel mai bine ar fi sarbatori fericite, sau sarbatori pascale fericite.
Bafta!

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Paste Fericit happy

| AnnaMaria27 a răspuns:

Corect este "Paste Fericit!", dar si "Pasti fericit!"

Cuvântul Paști (acceptat și ca Paște) provine în limba română din forma bizantino-latină Pastihae a cuvântului de origine ebraică Pasah („a trecut"), poate moștenit de evrei de la egipteni.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pa%C8%99ti

| larisuka99 a răspuns:

"Paste fericit!" Stiu fiindca toata lumea zice asa.

| TheKitty a răspuns:

Paste fericit este corect. Cauta pe googlewinking

| Cetateanulturmentat explică (pentru TheKitty):

GOOGLE mi-a dat toate trei variantele coreste si gresite in acelasi timp, asa ca Google nu prea stie romana.

| Rusu_Cozmin_1995 a răspuns:

Pei corect si literar e paste fericit..stiu de la profu de romana si ceilalti laughing

| CHUpopCHU a răspuns:

Raspunsul corect este"Paste fericit", dar am mai auzit unii care nu stiu spuneau pasteti fericiti! este bine ca ai intrebat! pa-pa

| CLAUDIaclaudia a răspuns:

PASTE FERICIT! e corect deoarece ''pasti'' inseamna a paste iarba

| Cetateanulturmentat explică (pentru CLAUDIaclaudia):

Si pasti nu e ''a paste'' conjugat? Mie toate-mi suna ciudat, dar voiam sa ma asigur care e corecta si care nu, si tot nu m-am lamurit.

| CuteSmile a răspuns:

Paste fericit este corectwinking