| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

Daca am la matematica notele 9, 9,9,9,10,10,10 si nota 6 in teza, ce medie imi iese? Multumesc!

8 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Aici ai un calculator in care sa iti calculezi media cu sau fara teza. http://mate.info.ro/Resources/ro-RO/Calculator_de_medii.aspx

| deeadeea111 a răspuns:

Pantru a-ti calcula media procedezi asa aduni toate notele fara teza si imparti la cate sunt apoi inmultesti rezultatul cu 3, aduni teza acestui rezultat si imparti la 4 iti iese media 8, 57, deci media 9, felicitari

| LovellyAngel a răspuns:

Se vede că eşti de nota 6, având în vedere că nici media nu ai habar sa o faci.

| Andrutzikka a răspuns:

Prima data trebuie sa aduni notele pe care le ai (in afara de teza), apoi le imparti la cate sunt, adica la numarul lor (de ex ai 4 note, atunci le imparti la 4). Dupa ce le-ai impartit, rezultatul trebuie sa il inmultesti cu trei, apoi aduni nota de la teza si imparti la 4. Am calculat si iti iese media 8, 25. happy

| Azurry a răspuns:

Îţi iese media 8, 57. Adică 9.

| YoshiFan a răspuns:

Se aduna toate notele (fara teza), se impart la numarul lor, media se inmulteste cu 3, se aduna cu teza si se aduna cu 4. Mie mi-a dat 8, 57

| Arny_Arnyy_1984 a răspuns:

La noi se aduna notele fara teza, se imparte in cate sunt, se adauga teza si se imparte in 2. Daca calculez asa nu'ti iese doar 7, 7

| C8iluXd a răspuns:

8.57