| anonim_4396 a întrebat:

Daca am notele 3 si 6 imi iese 4.50 mi se rotunjeste la medie sa-mi iasa 5? (sunt la liceu)

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca profesorul vrea, iti rotunjeste media la 5, insa daca el considera ca nu meriti iti trece 4. Mai exista si posibilitatea ca la sfarsitul semestrului, sa vrea sa te mai asculte pentru a-ti da 5.

| michelia a răspuns:

Nu te lasaprofa doar cu doua note, n-ai tu grija. Nu te baza pe rotunjire, poate oricind sa-ti mai puna un 3 de ex, pentru participarea la ora si adio media 5. Ia si mai raspunde cit de cit.
Si inca ceva, asta e intrebare de clasa a 5-a, pentru cei care nu stiu cum se calculeaza mediile.

| LWikErR a răspuns (pentru michelia):

laughing michelia
1.Am scris acolo ca am 3 si 6 deci 4.50 deci calculai
2.acestea sunt notele la mate si nu sunt pe profil matematic nu am 4-5 ore de mate am 3 ore si nu am lipsit la nici-o ora de mate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Uite cum se calculează media: se adună toate notele luate în lucrări și la oral și împarți suma la numărul notelor; rezultatul îl înmulțești cu 3; aduni apoi rezultatul înmulțirii cu nota de la teză și ceea ce rezultă împarți la 4. Abia aici se face rotunjirea. Dacă zecimalele sunt mai mult de x, 50, rotunjirea se face în favoarea elevului.
În concluzie: vei mai primi cel puțin o notă la oral sau din vreun test. Va conta și nota de la teză.
Presupunând că vei mai lua un 6 la oral și un 5 în teză, media se va calcula așa:
3+6+6=15; 15:3=5; 5x3=15; 15+5=20; 20:4=5
Cu alte cuvinte, luptă să mai iei un 6 la oral și 5 în teză!
Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Îți va folosi!